10 listopada 2014 roku obchodziliśmy w naszej szkole 96 rocznicę odzyskania Niepodległości.
               Dzień ten był równocześnie Świętem Technikum.
Patron naszej Szkoły był Osobą, która skutecznie poprowadziła naród polski do walki o wyzwolenie spod jarzma zaborców. Po zakończeniu I wojny światowej Józef Piłsudski jako Naczelnik rozpoczął odbudowę państwa polskiego- poprzez określenie granic Rzeczypospolitej, tworzenie rządu, ram ustrojowych, odbudowę gospodarki, przeprowadzanie reform. W orędziu wygłoszonym podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku Naczelnik państwa Józef Piłsudski powiedział: Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień (...). W tym roku po raz pierwszy pojawiła się propozycja świętowania 11 listopada jako rocznicy wyzwolenia Polski ale jako oficjalne święto państwowe uznano 11 listopada dopiero mocą ustawy z 23 kwietnia 1937 roku. Głosiła ona ,że : „ Dzień 11 listopada , jako rocznica odzyskania przez naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny- jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Odzyskanie niepodległości to data radosna, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy walczyli o nią tak ofiarnie, spełnili marzenia wielu pokoleń Polaków. W boju towarzyszyły im pieśni, które powstały w okopach, w marszu i na froncie. „Dziś chcemy, aby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenia o nich nie zapomniały. Te pieśni są częścią naszej historii i dziedzictwem kulturowym, a nasze wspólne śpiewanie to hołd jaki składamy strzelcom i legionistom oraz ich dowódcy- Józefowi Piłsudskiemu”- tak zachęcali zebranych do wspólnego śpiewania uczniowie : Maciej Wijas i Tomasz Nowakowski z 4IT oraz Patrycja Maj i Aleksandra Zyznawska z klasy 2LT.
Z dumą i radością zaśpiewaliśmy „Rotę”, „Wojenko, wojenko” , „Przybyli ułani”, Kadrówkę”, „Piechotę” i „Legiony”. Śpiew intonowały uczennice z klasy 2AT : Justyna Bagińska, Anna Górowska, Klaudia Górowska, Natalia Kądziołka,Natalia Stelmach, Gabriela Stolarz, Natalia Święch, Joanna Tendelska i Patrycja Zając oraz uczniowie klasy 4IT : Krzysztof Broszkiewicz, Karol Janas, Tomasz Nowakowski i Filip Wiśniewski. I akompaniujący Łukasz Tryba. Nagłośnienie obsługiwali uczniowie klasy 3IT : Marek Maksymowicz, Michał Kuźma, Szczepan Święch i Marcin Kantek.
Chorążym Pocztu Sztandarowego był Dominik Gurgul z klasy 3IT, asystę pełniły uczennice klasy 2AT : Michalina Duśko i Monika Żytniewska.
Oprawę fotograficzną uroczystości zapewniły Jagoda Krzywda z kl. 2LT i Klaudia Gurgul z kl.3AT

               W miejsko- gminnych obchodach Święta niepodległości społeczność Technikum reprezentowali : Maciej Wijas z kl.4IT, Michalina Duśko z kl.2AT, Michał Migda z kl.1AT – chorąży Pocztu Sztandarowego oraz Monika Żytniewska i Paulina Pukal z kl.2AT – asysta Sztandaru.


Copyright by Daniel Klecki
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku                                                                          ul.Okulickiego 2, 32-800 Brzesko tel. 14 6863200